WygodaNowoczesność
 

 O szkole

 Dyrekcja

 Statut

 Koncepcja szkoły

 Kontakt

 BIP

 Aktualności 

 Projekt                    "Edukacja z przyszłością"

  LGPW (Platforma Wiedzy)

 Informacje dla rodziców

 Projekty

 Wykaz podręczników na rok szkolny 2015/2016   

 Osiągnięcia

 Konkursy

 Informacje

 Galeria

 Zajęcia pozalekcyjne

 Osiągnięcia

 Konkursy

 Informacje

 Galeria

 Zajęcia pozalekcyjne

 Projekt edukacyjny

 O nas

 Aktualności

 Zajęcia w przedszkolu

 Kalendarium

Galeria

 Kontakt

 Archiwum

 Biblioteka zaprasza

 Regulamin

 Aktualności

 Konkursy

O czym warto wiedzieć

        Rodzice

        Nauczyciele

 Gdzie szukać pomocy - 

   ważne telefony

Programy

        Szkolny Program 

         Wychowawczy

       Szkolny Program 

        Profilaktyki

       Zapobieganie 

     Narkomanii                  

        w  Lubuskich 

        Gimnazjach 

        i Szkołach 

        Ponadgimnazjalnych

 Galeria

 Godziny pracy

 Cele i zadania

 Regulaminy

 Aktualności

 Galeria

 Aktualności sportowe

 Osiągnięcia 

 Galeria 

 Kontakt

 Zarząd

 Aktualności

Archiwum

 

                            

  „POŻEGNANIE SZEŚCIOLATKÓW”

 

6-latki z Samorządowego Przedszkola w Słońsku  pożegnały w piątek 13.06.2014r. mury placówki.

Zakończyły tym samym pierwszy etap swojej edukacji. Podczas uroczystego apelu przedszkolaki prezentowały umiejętności zdobyte w ciągu ostatnich lat. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki, a nawet zaśpiewały piosenkę w języku portugalskim. I chociaż dzieci na wakacje z niecierpliwością czekają to ciężko było im się rozstać z przedszkolem. „Będziemy tęsknić, przede wszystkim za paniami przedszkolankami i kolegami” - przyznały 6-latki. Występom przedszkolaków przyglądali się ich rodzice oraz nauczycielki, które nie kryły wzruszenia. Zwieńczeniem imprezy były ciepłe słowa Pani dyrektor oraz Pana wójta, którzy wręczyli dzieciom dyplomy i  książki. Przyszłym pierwszakom życzymy powodzenia!

Artykuł opracowała wychowawczyni grupy „Smyki” 6-latki : Monika Bartek

 

              

PIĘCIOLATKI ŻEGNAJĄ PRZEDSZKOLE

 

W roku szkolnym 2013/2014 po raz pierwszy mury naszego przedszkola opuszczą pięciolatki. Z tej okazji Nasi Kochani Rodzice zorganizowali pożegnanie, które spowodowało uśmiech i wzruszenie na twarzach dzieci i wychowawców. My ze swej strony, dałyśmy naszym przyszłym absolwentom okazję, aby po raz ostatni miały okazję zaprezentować swoje umiejętności 10 czerwca w trakcie części artystycznej. Dzieci z grupy „Misie” i „Skrzaty” pięknie recytowały wiersze i śpiewały. Część z nich już na zawsze pożegnała się z przedszkolem, podziękowała wychowawczyniom i pracownikom przedszkola za wspólnie spędzony czas i opiekę. Wielu osobom, aż łezka zakręciła się w oku.  

Niespodzianką, a jednocześnie atrakcją uroczystości były zabawy integracyjne z udziałem rodziców i dzieci: „Muzyczna - piłka parzy”, „Zagadki o pracownikach przedszkola”, Quiz za parawanem - „Czy znasz swoją rodzinę?”. Następnie rozdano pięciolatkom pamiątkowe dyplomy i książki.

Na koniec uroczystości były wzajemne podziękowania, także od Rodziców za trud wychowania dzieci, opiekę i współpracę.

Wszystkim naszym tegorocznym absolwentom życzymy udanych wakacji oraz sukcesów w dalszej edukacji szkolnej!

 

Emilia Kozakiewicz – wychowawca grupy „Misie” 5 latki Beata Cholewicka – wychowawca grupy „Skrzaty” 4-5 latki

           

 

                                    

 

 

 

                                        

DRODZY RODZICE DZIECI
PRZEDSZKOLNYCH!

 

Przypominam, że są przyjmowane karty zgłoszeń dzieci do Przedszkola Samorządowego w Słońsku. Formularze  można pobrać w Urzędzie Gminy w punkcie GCI, Zespole Szkół i Przedszkolu Samorządowym w Słońsku.

Wypełnione druki należy złożyć do 31 marca 2014 r.      w Zespole Szkół w Słońsku.

 

 Dyrektor Zespołu Szkół w Słońsku

Urszula Jarmuszka


   

DRODZY RODZICE DZIECI
PRZEDSZKOLNYCH!

 

Uprzejmie informuję, że karty zgłoszeń dzieci do Przedszkola Samorządowego w Słońsku będą wydawane od 01.03.2014 r. Formularze będzie można pobrać w Urzędzie Gminy w punkcie GCI, Zespole Szkół i Przedszkolu Samorządowym w Słońsku. Termin składania upływa z dniem 31 marca 2014 r. Proszę o dokładne wypełnienie wniosku i złożenie w sekretariacie Zespołu Szkół w Słońsku. Karty zgłoszeń należy składać co roku (nawet, jeżeli dziecko już uczęszczało do przedszkola).

Listy dzieci przyjętych do przedszkola zostaną ogłoszone do dnia 15.05.2014 r.

 

DRODZY RODZICE
DZIECI SZEŚCIOLETNICH!

 

W związku ze zmianami w prawie oświatowym w roku szkolnym 2014/2015 wszystkie dzieci urodzone w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. są zobowiązane rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Natomiast o tym czy naukę rozpoczną dzieci urodzone od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r. zdecydują  Rodzice. Zwracam się z prośbą do tych z Państwa, którzy podejmą taką  decyzję o złożenie pisemnej deklaracji do dnia 31 marca 2014 r. Deklaracje będą dostępne u wychowawcy.

 

Urszula Jarmuszka

Dyrektor Zespołu Szkół

w Słońsku

 

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

 

W piątek 6 grudnia 2013 r. wszystkie dzieci w Przedszkolu Samorządowym w Słońsku z utęsknieniem wyczekiwały na wyjątkowego gościa - Mikołaja.

Już od samego rana przygotowywały się na to spotkanie nasłuchując, czy nie słychać dźwięku dzwonków Św. Mikołaja. Aż tu nagle… tuż po śniadaniu, Mikołaj w asyście pani dyrektor pojawił się w przedszkolu. Na tę wizytę dzieci przygotowały piękne wiersze i piosenki i każda grupa zaprezentowała swoje umiejętności artystyczne przed przybyłymi gośćmi. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami, a przedszkolaki z ogromną radością zaprosiły Św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!

Wychowawczyni grupy SMYKI

Monika Bartek

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE

 

        W dniu 03.12.2013 r pięciolatki z grupy „Misie” wybrały się do Urzędu  Pocztowego w Słońsku, aby utrwalić zdobyte w przedszkolu wiadomości na temat tej instytucji użyteczności publicznej i przyjrzeć się jej z bliska. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenia poczty, mogły zaobserwować pracę urzędników pocztowych i uświadomić sobie, jak wielkie znaczenie ma ten urząd w życiu codziennym. Dowiedziały się także, w jaki sposób segreguje się paczki, listy oraz co, oprócz znaczków można tu kupić. Miały okazję poznać, jaką drogę musi przebyć list, aby dotrzeć od nadawcy do adresata oraz poszerzyły wiedzę o nowe pojęcia: neoznaczek i neokartka.

Wycieczka ta była ogromnym przeżyciem, ponieważ nic tak nie zaznajamia dziecka z danym środowiskiem, jak możliwość obejrzenia go na żywo. Na zakończenie spotkania w ramach podziękowania wręczyliśmy na ręce pani urzędniczki upominek - wykonaną przez dzieci kartkę świąteczną z najlepszymi życzeniami.

 

Emilia Kozakiewicz

– wychowawca grupy „Misie” 5 latki

 

 

DZIEŃ SPORTU W PRZEDSZKOLU

 

Ruch odgrywa ogromną rolę w rozwoju fizycznym oraz emocjonalnym dzieci. Dzięki niemu najmłodsi odreagowują napięcia,
poprawiają kondycję fizyczną oraz poznają lepiej siebie, współpracując drużynowo lub biorąc udział indywidualnie w rywalizacji.

Dzieci z przedszkola oraz oddziału zerowego w szkole miały możliwość wzięcia wspólnie udziału w Dniu Sportu. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki stawiły się w ogrodzie przedszkolnym, gdzie rozegrano stosowne do wieku konkurencje: bieg z przeszkodami, wyścigi rzędów, bieg z gazetą, skoki, bieg z taczką, rzut woreczkiem do celu, slalom z piłką i inne dyscypliny zręcznościowe.

Maluchy rywalizowały walecznie i oczywiście z uśmiechem na twarzach. Dla każdego dziecka było to z pewnością spore wyzwanie.

Wyścigi w poszczególnych grupach zakończył słodki poczęstunek i wspólna, bezpieczna zabawa na placu przedszkolnym.

Wychowawczyni

Przedszkola Samorządowego w Słońsku

Monika Bartek

 

ZAJĘCIA OTWARTE

 W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM
W SŁOŃSKU

 

W dniach 22-26.04.2013 r. w Przedszkolu Samorządowym w Słońsku odbywał się „Tydzień zajęć otwartych”, podczas którego każdy rodzic mógł uczestniczyć w zajęciach wraz ze swoimi pociechami. Głównym celem zajęć było wzmacnianie więzi rodzinnych, integracja dzieci i rodziców, a także umożliwienie rodzicom obserwacji własnych dzieci w codzienności przedszkolnej. Zajęcia obfitowały w wiele atrakcji, wspólnych działań, zabaw ruchowych, dydaktycznych, w czasie których zarówno dzieci, jak i rodzice chętnie i aktywnie brali w nich  udział.

 

Tematyka zajęć była różnorodna:

 „ŻABKI” - 3-latki, wych. Kamila Czujkowska: „ Siedmiobarwny szlak na niebie” zapoznanie ze zjawiskiem tęczy, malowanie tęczy na policzku każdego uczestnika, tworzenie wspólnej pracy plastycznej w kolorach tęczy.

 „SKRZATY” - 4-latki, wych. Beata Cholewicka: „Jajko w kuchni” udział w eksperymentach z jajkiem w roli głównej, samodzielne wykonanie pasty jajecznej.

 „MISIE” – 4-5-latki, wych. Emilia Kozakiewicz: „Wiosenne, kolorowe kanapki z jajkiem” promocja zdrowego odżywiania, wykonanie wspólnie z rodzicami wiosennych kanapek.

 „SMYKI” - 5-latki, wych. Monika Bartek : „Tak i duży, tak i mały wierzy w bajek świat wspaniały” wprowadzenie do świata magii książek, konkursy o tematyce bajkowej, uświadomienie dzieciom konieczności dbania o książki.

 „BIEDRONKI”- 6-latki, wych. Kamila Wojtala: „Podróż w kosmos” wzbogacenie wiedzy o kosmosie, wspólne konstruowanie rakiety kosmicznej.

 

Wychowawczyni Przedszkola Samorządowego w Słońsku Kamila Czujkowska

DZIEŃ ZIEMI w PRZEDSZKOLU

Dnia 22 kwietnia 2013 r. Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi przebiegały w sposób bardzo wesoły i praktyczny.

Dzieci przyniosły w tym dniu nasiona, cebulki i sadzonki, różnorodnych kwiatów i krzewów i mogliśmy je zasadzić w oczekujących przez zimę klombach i gazonach, aby rozświetliły i ubarwiły nasz plac zabaw. Każdy chętnie je podlewał, by rosły i „cieszyły oko” do dziś, co widać na załączonych zdjęciach.

Wychowawczyni
Przedszkola Samorządowego
Beata Cholewicka

„DZIEŃ BABCI I DZIADKA”

 

Dzień Babci i Dziadka to uroczystość, o której pamiętają wszyscy, lecz przede wszystkim najmłodsi. Z wyrazami bezgranicznej miłości i szczególnej wdzięczności wszystkie wnuki i wnuczęta z naszego przedszkola gościły swoich dziadków w pierwszych dniach lutego.

W podziękowaniu za wspólnie spędzony czas, pocieszanie w smutku, przeżywanie chwil radości i garść bezcennych rad, dzieci z grup: „Żabki”, „Skrzaty”, „Misie”, „Smyki” i „Biedronki” odwdzięczyły się występami. Każda z grup przygotowała dla swoich gości wiersze, piosenki i tańce, które umiliły pobyt w przedszkolu. Na twarzach dziadków widniał uśmiech, a także radość, wzruszenie i duma ze swoich pociech, które mimo tremy, dały z siebie wszystko, aby wystąpić na scenie przed tak liczną publicznością.

Każda Babcia i każdy Dziadek zostali obdarowani przygotowanymi własnoręcznie przez swoje wnuczęta upominkami. To nie był jednak koniec naszych niespodzianek – dzięki wspaniałej organizacji i niezwykłej pomocy personelu przedszkola nasi goście spędzili czas przy słodkim poczęstunku. W miłej atmosferze, z uśmiechem na twarzach Dziadkowie wyrażali podziękowania za niezwykłą gościnność, pamięć i bezcenne chwile spędzone w gronie swoich wnucząt.

Dziękujemy bardzo za tak miłe słowa, liczne przybycie i zapraszamy serdecznie za rok !!!

 

 Wychowawczyni Grupy „ŻABKI”                                                          

        Kamila Czujkowska

JASEŁKA – PIĘKNA TRADYCJA
 NASZEGO PRZEDSZKOLA

 

Piękne jasełkowe widowiska organizowane  w każdej grupie wiekowej stały się już tradycją naszego przedszkola. Jak co roku, miały one na celu przybliżyć dzieciom tematykę Świąt Bożego Narodzenia oraz wprowadzić w nastrój wigilijnego ciepła oraz radości.

W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas był niezwykle pracowity dla  wszystkich. Grupa „Misie” (4-5-latki) oraz „Żabki” (3-latki) również przygotowały się do słowno-muzycznych występów. Klimat tamtej nocy podkreślały dekoracje imitujące  prawdziwe tło narodzin Pana Jezusa: niecodzienne stroje aniołów, pasterek i królów oraz stajenka, w której Józef wraz z Maryją złożyli Dzieciątko tuż po Jego narodzeniu. Ponadto we współczesnej wersji jasełek do szopki przybyły dzieci, które przyniosły prezenty dla małej Dzieciny: samochód, wózek i misia. Po występie dzieci wręczyły zaproszonym na uroczystość rodzicom własnoręcznie wykonane upominki – świeczniki z masy solnej oraz kartki świąteczne. Wspólne śpiewanie kolęd wprowadziło wszystkich w prawdziwą świąteczną atmosferę. Podczas wszystkich spotkań jasełkowych pani Dyrektor wręczyła rodzicom i dzieciom nagrody książkowe i słodycze za udział w plastyczno-fotograficznym konkursie rodzinnym oraz złożyła życzenia świąteczno-noworoczne.

Mimo tej zmiennej zimowej aury tegoroczne Święta Bożego Narodzenia były z pewnością niepowtarzalne, wzruszające i bardzo rodzinne.

 

  Wychowawczyni grupy „MISIE”

Przedszkola Samorządowego w Słońsku

Emilia Kozakiewicz

 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W SŁOŃSKU

 

W tym roku uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej w Przedszkolu Samorządowym w Słońsku miały miejsce 15 października. Swą obecnością zaszczycili nas szanowni goście w osobach: Dyrektor Zespołu Szkół w Słońsku pani Urszula Jarmuszka, Wójt Gminy Słońsk pan Janusz Krzyśków, Dyrektor Banku GBS Barlinek Oddział            w Słońsku pan Maciej Wilangowski oraz wszyscy pracownicy przedszkola.

Kierownik przedszkola pani Bożena Matkowska powitała wszystkich i zaprosiła do wysłuchania i obejrzenia programu artystycznego, przygotowanego przez panie nauczycielki i dzieci wszystkich grup wiekowych. Dzieci wierszem i piosenką podziękowały za codzienną opiekę i troskę, pomoc, życzliwość, cierpliwość, wesołą zabawę i naukę. Niepowtarzalnym występem dzieci dostarczyły zgromadzonym wielu wzruszeń, a dopełnieniem wszystkiego było wręczenie przez każdą z grup własnoręcznie przygotowanych upominków. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna, w której pan Wójt przekazał na ręce pani Kierownik bukiet kwiatów wraz ze słowami uznania dla personelu przedszkola. Również pan Dyrektor Banku przybył do nas z miłą niespodzianką-koszem pełnym słodyczy, który był uzupełnieniem słów podziwu dla pracy pań i jej efektów. Całość zwieńczyło wystąpienie pani Dyrektor Zespołu Szkół, która skierowała wiele ciepłych słów w stronę pracowników placówki za ich zaangażowanie i codzienną troskę o podopiecznych.

Wrażenia z tego niecodziennego święta pozostaną w naszej pamięci na długo, a słowa uznania od dzieci i gości to najpiękniejszy prezent w tym ważnym dla wszystkich pracowników oświaty dniu.

Wychowawczyni grupy 6-latków

              Kamila Wojtala

 

PANI LISTONOSZ
LISTY NIESIE…

 

Powszechnie wiadomo, że praca listonosza jest ciężka i odpowiedzialna. Osoby wykonujące ten zawód muszą wykazać się nie tylko zaangażowaniem, ale i rzetelnością, cierpliwością, a co najważniejsze powinny wzbudzać zaufanie osób, do których doręczają listy, przekazy i paczki.

Z okazji Światowego Dnia Poczty przypadającego na dzień 9. października oraz Dnia Łącznościowca (18 października) dzieci z Przedszkola Samorządowego w Słońsku (grupa „Biedronki”) zaprosiły do siebie panią listonosz – Krystynę Sobczak.

Pani listonosz na samym początku zaprezentowała swój strój (charakterystyczny mundur oraz czapkę, którą każde dziecko mogło przymierzyć). Pani Krysia chętnie opowiadała dzieciom o swojej pracy, pokazywała, w jaki sposób należy prawidłowo zaadresować list oraz wytłumaczyła, kto to jest adresat, a kto nadawca. Na zadawane przez dzieci pytania pani listonosz odpowiadała wyczerpująco, a wszystkie dzieci miały okazję podnieść jej ciężką torbę.

Ponadto pani listonosz pokazała dzieciom różne rodzaje listów, jakie można wysyłać. Przedszkolaki z grupy starszaków wykazały duże zainteresowanie prezentowanym zawodem, a nawet deklarowały chęć pracy w tym zawodzie.

Na zakończenie dzieci wręczyły pani Krysi podziękowanie oraz bardzo mocno ją uściskały. Ku zaskoczeniu dzieci pani Krysia również miała dla nich niespodziankę – cukierki, za które pięknie podziękowały.

Spotkanie to wywołało wiele pozytywnych przeżyć oraz było wspaniałą okazją do docenienia tej trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Wychowawczyni grupy 6-latków

Kamila Wojtala

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW NA POSTERUNKU POLICJI

 

Dnia 02.10.2012 r. dzieci z Przedszkola Samorządowego w Słońsku uczestniczyły            w wycieczce na posterunek policji. Dzieci z grupy 6-latków „Biedronki”, 5-latków„Smyki” i 4-5-latków„Misie” dzięki uprzejmości panów policjantów miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat ich pracy. Funkcjonariusze oprowadzili nas po budynku omawiając i pokazując na czym polega praca policjanta. Dzieci miały okazję przymierzyć kamizelki kuloodporne oraz oglądały policyjny sprzęt, jednak chyba najwięcej radości sprawiło dzieciom chwilowe siedzenie „za kratkami”.

 

Panie wychowawczynie oraz dzieci jeszcze raz dziękują panom policjantom za umożliwienie nam zwiedzenia posterunku.

 

Wychowawczyni grupy 6-latków

Kamila Wojtala

Bal „RADY NA ODPADY”

 

Ostatni tydzień listopada w przedszkolu przebiega pod hasłem „Rady na odpady”, które wiąże się w dużym stopniu z kształtowaniem u dzieci postaw ekologicznych. Dzieci zdobywają wiedzę z zakresu segregowania materiałów odpadowych - śmieci, sposobów na „czysty świat”, doskonalą umiejętności  wykorzystania różnych materiałów odpadowych w pracach plastycznych, wzbogacając tym samym kreatywność i wyobraźnię twórczą dziecka.

Zwieńczeniem tych wszystkich działań jest zawsze bal „Rady na odpady”,     w którym również, choć pośrednio uczestniczą rodzice, wykonując z dzieckiem piękne i wymyślne kostiumy.

Tak też było w tym roku, bawiliśmy się świetnie, uczestnicząc w konkursach ekologicznych, tańcząc i pozując do sesji zdjęciowej w wykonaniu naszego „nadwornego fotografa”- pana Wojtka, za co serdecznie dziękujemy.

 

Wychowawczyni Grupy „SKRZATY”

Beata Cholewicka

Żołnierze w przedszkolu

         Dnia 23.11. br. przedszkole w Słońsku odwiedzili niecodzienni goście - panowie Paweł Matusik i Paweł Kozieł – żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej
z siedzibą w Wędrzynie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z grupy „Skrzaty” i „Biedronki”. Panowie opowiadali przedszkolakom o odpowiedzialnej służbie żołnierza. Dzieci dowiedziały się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych. Szczególny podziw dla odwagi żołnierzy wzbudziły informacje o uczestnictwie naszych gości w pokojowej misji w Afganistanie. Ponadto dzieci zapoznały się z umundurowaniem żołnierza, ale największe zainteresowanie przedszkolaków wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Dzieci z uwagą słuchały, po co żołnierzowi hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. „Skrzaty” i „Biedronki” miały okazję przymierzyć różne żołnierskie nakrycia głowy, kamizelkę, maskę przeciwgazową, a nawet pobawić się środkami łączności.

         Wrażeń ze spotkania było co nie miara, tematyka wojskowa zainteresowała nie tylko chłopców, ale również dziewczynki. W podzięce naszym wspaniałym gościom za przybycie, „Skrzaty” ofiarowały samodzielnie wykonany czołg, a „Biedronki” zaśpiewały piosenkę „Gdy żołnierze idą drogą” przy akompaniamencie akordeonu i wręczyły skromne podziękowania.

         Ja ze swej strony chcę jeszcze raz serdecznie podziękować panom Pawłowi Matusikowi i Pawłowi Koziełowi za poświęcenie nam swego cennego czasu.

                                                                  Organizator spotkania

                                                                  Wychowawczyni grupy „Biedronki”

                                                                  Kamila Wojtala

 

 

BARBÓRKA W PRZEDSZKOLU

 

,,Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

"Barbórka" obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu 5 grudnia. Dzień Górnika  przygotowały dzieci z grupy "SMYKI". Były wiersze, prezenty i serdeczne życzenia podczas spotkania wszystkich przedszkolaków z Panem górnikiem, który opowiadał o swojej pracy i o tradycjach górniczych, przybliżając przedszkolakom zawód górnika.

Gość przyszedł do przedszkola w odświętnym mundurze i innymi dodatkami, wprawiając w wielkie zdumienie maluchy i osoby dorosłe. Dzieci z wielkim zaciekawieniem wsłuchiwały się w górnicze opowieści, natomiast szczególnie duże zainteresowanie budził strój górnika, w tym przede wszystkim czapka ze wspaniałym pióropuszem oraz liczne medale i odznaczenia.


 Kultywowanie tradycji górniczych   przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając przeróżne surowce. Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę w różnych zawodach. Na koniec spotkania dzieci życzyły panu górnikowi tyle samo wyjazdów z kopalni ile zjazdów, natomiast nasz gość obdarował dzieci słodkościami.

 

Wychowawczyni grupy SMYKI

                                                                                                             Monika Bartek

Spadł pierwszy śnieg, a wraz z nim nadszedł długo oczekiwany przez dzieci  6-grudnia. Od samego rana wszyscy przedszkolacy wypatrywali w oknach niezwykłego gościa- Św. Mikołaja. No i doczekaliśmy Się!!!!

Przed nasze przedszkole zajechał powóz konny, a w nim Św. Mikołaj z wielkim workiem prezentów. W towarzystwie pani dyrektor Urszuli Jarmuszki wkroczył w nasze progi. Zagościł w każdej grupie przedszkolnej z upominkami dla dzieci, nie zapomniał również o personelu przedszkola. Dzieci odwdzięczyły się radosnymi uśmiechami i zaśpiewanymi piosenkami.

Po zakończonej wizycie w przedszkolu Św. Mikołaj zaprosił do swojego powozu naszą panią dyrektor i wyruszyli w dalszą podróż. W tym dniu uśmiech nie schodził z twarzy żadnego przedszkolaka.

Dziękujemy Mikołaju – do zobaczenia za rok!!!

Wychowawczyni grupy ŻABEK

Kamila Czujkowska

 

Szata Graficzna Buchajczyk Grażyna